Meddelanden


Slutresultat SVTCC 2018-2019

skickad 12 sep. 2019 13:36 av Henrik Ossiansson

Förra vintern kördes årets upplaga av GIRLs rFactor 2-serie i form av SVTCC 2018/2019. Totalt 19 förare deltog i de 12 racen som gick från berg-och-dal-banan Sonoma i Kalifornien, USA, till snabba och svepande Suzuka i Japan. BTCC-konceptet från tidigare år behölls med straffvikter, omvänd startordning och 3 race per tillfälle. 

Åter igen var det Eric Stranne  som tog hem förstaplatsen i sin Subaru Levorg för fjärde året i rad! Han hade det dock inte lätt utan hade en tuff kamp med Georgi Nedev och hans Vauxhall Astra, under hela säsongen. Bertil Wallén körde starkt hela året i sin MG och tog hem sitt bästa resultat i en huvudsäsong med sin tredjeplats.

I teammästerskapet var det desto jämnare. GOTeam Racings Georgi Nedev och Oliver Silva fick kämpa stenhårt mot Flat Out Racings Bertil Wallén och Jonas Lagesson under hela säsongen, där mästerskapsledningen hoppade fram och tillbaka. Inför sista racet tog GOTeam Racing in Daniel Sollo från GOTeam Racing Jr och ersatte Oliver som missade sista tävlingstillfället, vilket resulterade i en varning för dem båda förarna. Taktiken fungerade dock och GOTeam Racing säkrade teammästerskapet under sista racehelgen med ynka 26 poängs marginal. Tredjeplatsen togs hand om SSR Backmarkers med Ainis Noritis och Mattias Norling bakom spakarna på varsin Subaru Levorg.

PosFörareTeamPoäng
1Eric StranneIce Cold Racing537
2Georgi NedevGOTeam Racing473
3Bertil WallénFlat Out Racing361
4Jonas LagessonFlat Out Racing350
5Mattias NorlingSSR Backmarkers323
6Daniel SolloGOTeam Racing Jr298
7Oliver SilvaGOTeam Racing243
8Martin GodolakisGodo Racing235
9Kent BredesenOssicon Motorsport215
10Ainis NoritisSSR Backmarkers207
11Lars AnderssonNorth Coast Racing174
12Sten ÅbergNorth Coast Racing171
13Roland JohanssonSwedish Racing Mates142
14Patrik OttossonObbon Racing53
15Kristoffer OlssonPOW Racing51
16Erik GodolakisGodo Racing37
17Johan JaureliusSMV Racing24
18Mats LarssonSMV Racing20
19Johan PerssonObbon Racing19



PosTeamPoäng
1GOTeam Racing721
2Flat Out Racing695
3SSR Backmarkers526
4Ice Cold Racing491
5North Coast Racing342
6Godo Racing269
7GOTeam Racing Jr255
8Ossicon Motorsport212
9Swedish Racing Mates142
10Obbon Racing72
11POW Racing51
12SMV Racing44

Slutresultat BTCC Cup 2017-2018

skickad 7 maj 2018 15:20 av Henrik Ossiansson

I onsdags kördes den sista och avslutande omgången av BTCC Cup 2017-2018, Sveriges officiella liga i rFactor2. Totalt 24 förare var med och tävlade om titeln. Säsongen har sträckts sig över hela vintern med 12 tävlingstillfällen och 36 race. 
Eric Stranne (Ice Cold Racing) gör ett hattrick och tar hem förstaplatsen för tredje året i rad! Han tar därmed inte bara hem pokalen utan även ett pris från vår sponsor Skruvat.se. Han körde stabilt hela säsongen och skapade tidigt sig en lucka ner till tvåan Erik Godolakis(Godo Racing) 
Även andra platsen var i praktiken tidigt klar då Erik såg till att stabilt plocka poäng hela säsongen och toppa resultatet när det regnade. 
Kampen om bronset däremot pågick till sista racet. Kampen om tredje platsen stod mellan Henrik Ossiansson (Ossicon Motorsport) och Jonas Lagesson (Flat Out Racing), men det var Henrik som hade flytet med sig sista kvällen och valde rätt strategi när regnet kom i andra loppet.  

Även teammästerskapet avgjordes sista kvällen och det var Ossicon Motorsport (Toyota Avensis) med Teammedlemmarna Henrik Ossiansson och Kent Bredesen som tog hem segern före Flat Out Racing (Honda Civic) (Bertil Wallén och Jonas Lagesson) på andra plats. På tredjeplats placerade sig Godo Racing (BMW 135i), ingen dålig prestation då Erik Godolakis fick köra andra halvan av säsongen själv då Martin Godolakis valde att ta över kommentatorsbåset istället pga tillökning.

En mycket spännande säsong som bjudit på livesändningar och kommentatorer. Säsongens sändningar hittar ni här:

PosFörareTeamPoängDiff
1Eric StranneIce Cold Racing493-
2Erik GodolakisGodo Racing385108
3Henrik OssianssonOssicon Motorsport34639
4Jonas LagessonFlat Out Racing31135
5Kent BredesenOssicon Motorsport28724
6Johan JaureliusSMV Racing2798
7Georgi NedevGOTeam Racing25920
8Bertil WallénFlat Out Racing2527
9Mattias NorlingSSR Backmarkers24111
10Sten ÅbergNorth Coast Racing19447
11Federico HarvenbergMartini Racing1895
12Martin GodolakisGodo Racing1818
13Patrik OttossonObbon Racing1729
14Lars AnderssonNorth Coast Racing12745
15Oliver SilvaGOTeam Racing10522
16Ainis NoritisSSR Backmarkers978
17Mats LarssonSMV Racing8116
18Tobias OlssonIce Cold Racing5031
19Lars StrömbergMartini Racing464
20Filip Carlén2-Face Racing3115
21Alexander Hederby2-Face Racing310
22Johan PerssonObbon Racing031
23Linus SivénWhite Spot Racing00
24Claes OlssonWhite Spot Racing00

PosTeamPoäng
1Ossicon Motorsport618
2Flat Out Racing554
3Godo Racing550
4Ice Cold Racing500
5SMV Racing356
6GOTeam Racing355
7SSR Backmarkers331
8North Coast Racing320
9Martini Racing231
10Obbon Racing172
112-Face Racing62
12White Spot Racing0

Race of Champions 2017

skickad 31 okt. 2017 12:49 av Henrik Ossiansson

Helgen v41 utspelades årets utgåva av Race of Champions LAN. Under tre dagar möttes tävlingsdeltagarna i totalt 10 discipliner. Tävlingen gick ut på att kora den förare som kunde hantera fordon på fyra hjul bäst oavsett kaross och underlag. 

Det var Eric Stranne som för andra året i rad fick äran att ta med sig vandringspokalen hem efter en mycket stark insats. 
Ett handikappsystem som la på upp till 75kg extravikt samt omvänd startordning och öppen setup gjorde tävlingen spännande för alla. 

PosFörarePoäng
1Eric Stranne215
2Martin Godolakis159
3Henrik Ossiansson148
4Bertil Wallén127
5Robert Johnsson123
6Kent Bredesen110
7Johan Jaurelius93
8Lars Strömberg85
9Tobias Olsson70
10Mats Larsson7

Tävlingen utspelades i följande discipliner:
Boxmaster Lastbilar
Clio Cup
60 tals F2
Långlopp 2h i GT3 på Lemans
Gokart
Formel 3,5
Drifting
Nascar
Hillclimb
Rallycross

Rookieleague Openwheeler 2017 avgjord

skickad 28 sep. 2017 13:12 av Henrik Ossiansson   [ uppdaterad 28 sep. 2017 13:23 ]

I onsdags kördes den fjärde och sista omgången av den andra av två kvalsäsonger inför kommande vinters BTCC säsong. Serien kördes enligt reglerna för British F4 och tillsammans med de mycket underhållande USF2000 bilarna. Även om öppna bilar inte är speciellt lämpade för närkontakt var det en hel del tät racing under säsongen.
Det kördes två klasser, en Rookie class där endast icke direkt kvalificerade ingick och en Masters class där alla fick vara med.
I Rookie class var det Georgi Nedev som tog sig upp i ledningen efter att ha varit med och fajtats om pallplats i ett flertal av racen och nöpit två silver i de 12 loppen. De 82 poängen räckte även till en sjätteplats i Masters class.

PosFörareKlassPoäng
1Georgi NedevRookie82
2Conny NäslundRookie62
3Johan LindbergRookie36
4Alexander HederbyRookie24
5Robert StrömbergRookie7

I Masters class dominerade Eric Stranne början av säsongen men fick se sig besegrad av Henrik Ossiansson som efter en olycksdrabbat start på säsongen lyckades med att en grandslam på slutet och plockade hem full pott. Av de sex sista racen vann han fem och kom två i ett av loppet. Detta räckte för att inte bara gå förbi tvåan Martin Godolakis men även passera en frånvarande Eric Stranne.
Eric kunde dock med endast två poängs marginal klamra sig fast vid andra platsen före Martin Godolakis.

Totalt 17 förare var med och körde säsongen med som mest 11 på banan samtidigt.

PosFörareKlassPoäng
1Henrik OssianssonMasters172
2Eric StranneMasters140
3Martin GodolakisMasters138
4Jonas LagessonMasters107
5Bertil WallenMasters97
6Georgi NedevRookie82
7Conny NäslundRookie62
8Mattias NorlingMasters55
9Kent BredesenMasters50
10Ainis NoritisMasters50
11Johan LindbergRookie36
12Niklas FalkMasters36
13Oliver SilvaMasters35
14Alexander HederbyRookie24
15Claes OlssonMasters14
16Robert StrömbergRookie7
17Mats LarssonMasters4

Rookieleague Clio Cup 2017 avgjord

skickad 16 juni 2017 14:13 av Henrik Ossiansson   [ uppdaterad 16 juni 2017 14:19 ]

I onsdags kördes den femte och sista omgången av den första av två kvalsäsonger inför kommande vinters BTCC säsong. De snälla Clio bilarna bjöd på mängder och tät och underhållande racing med många positionsförändringar per lopp.
Det kördes två klasser, en Rookie class där endast icke direkt kvalificerade ingick och en Masters class där alla fick vara med.
I Rookie class var det Tobias Hult som tog sig upp i ledningen efter att ha varit med och fajtats om pallplats i ett flertal av racen. De 156 poängen räckte även till en fjärde plats i Masters class.
Fjolårets kommentator visade att han fortfarande kunde köra och trots att han bara deltog vid två racetillfällen kunde plocka åt sig en andra plats som bäst och med en andra plats totalt i Rookieklass.
På tredje plast tog sig nykomlingen Oliver Silva med en sjundeplats som bäst i racen. De första sju är nu kvalificerade för start i BTCC Cup till hösten.

PosFörareKlassPoäng
1Tobias HultRookie156
2Niklas FalkRookie91
3Oliver SilvaRookie81
4Filip CarlénRookie63
5Johan PerssonRookie26
6Claes OlssonRookie21
7Daniel JohanssonRookie17
8Lars StrömbergRookie7


I Masters class dominerade Tobias Olsson som lyckades med konststycket att vinna alla race han startade förutom ett då han bröt efter att ha satt bilen i väggen. Bortsett från den incidenten så har Clion passat Tobias som handen i handsken och han kvalade som etta alla kvällarna som han kom till start utom sista då han hade internet problem. Säsongen avgjordes dock inte förrän sista kvällen och det struliga kvalet kunde ha påverkat säsongen, men Tobias dominerade verkligen och tog sig upp från sista startfält i sista loppet till att vinna racet och vinna hela säsongen.
Andra platsen avgjordes inte heller förrän i sista racet då Martin Godolakis hade ett 9 poängs försprång före Henrik Ossiansson inför sista kvällen. Martin och Henrik hade fajtats ordentligt i varenda lopp den här säsongen det var nog inte något race utan att de gnuggade plåt med varandra. Det var dock Henrik som drog det längsta strået och efter två andra platser sista kvällen kunde ta hem silver pokalen för säsongen.

Totalt 24 förare var med och körde säsongen med som mest 17 på banan samtidigt.
PosFörareKlassPoäng
1Tobias OlssonMasters228
2Henrik OssianssonMasters197
3Martin GodolakisMasters193
4Tobias HultRookie156
5Erik GodolakisMasters132
6Jonas LagessonMasters124
7Sten ÅbergMasters124
8Eric StranneMasters120
9Lars AnderssonMasters97
10Patrik OttossonMasters95
11Niklas FalkRookie91
12Federico HarvenbergMasters86
13Oliver SilvaRookie81
14Filip CarlénRookie63
15Mattias NorlingMasters59
16Linus SivénMasters31
17Robert JohnssonMasters29
18Ainis NoritisMasters26
19Johan PerssonRookie26
20Johan JaureliusMasters26
21Mats LarssonMasters21
22Claes OlssonRookie21
23Daniel JohanssonRookie17
24Lars StrömbergRookie7


Säsongsresultat BTCC Cup 2016-2017

skickad 27 apr. 2017 08:33 av Henrik Ossiansson

I förra veckan avslutades säsongen för BTCC Cup 2016-2017, Sveriges officiella liga i rFactor2. Säsongen har sträckts sig över hela vintern med 12 tävlingstillfällen och 36 race. Det var fjolårsmästaren Eric Stranne (Ice Cold Racing) som återigen tog hem pokalen och ett fint pris från vår sponsor Skruvat.se. Han körde stabilt hela säsongen och lyckades skapa sig en lucka ner till tvåan Martin Godolakis(Godo Racing) så inför sista kvällen så satt han säkert. Även om toppen var klar inför sista kvällen så avgjordes det på de flesta positioner i sista racet och bronsplatsen som gick till Erik Godolakis(Godo Racing) avgjordes till och med först efter målgång då Tobias Olsson (Ice Cold Racing) fick straff för gening.

Även teammästerskapet avgjordes sista kvällen och det var Ice Cold Racing (BMW 135i) som tog hem segern före Godo Racing (Honda Civic) på andra plats. På tredjeplats placerade sig Ossicon Motorsport (Ford Focus).

En mycket spännande säsong som bjudit på livesändningar och kommentatorer. Säsongens sändningar hittar ni här:
https://www.youtube.com/channel/UCUVl3Pwf3IagQPf3LJwkZRg
eller här:
https://sbfplay.solidtango.com/categories/virtuell-bilsport

Slutresultat Förarmästerskapet:

PosFörareTeamPoäng
1Eric StranneIce Cold Racing490
2Martin GodolakisGodo Racing423
3Erik GodolakisGodo Racing378
4Tobias OlssonIce Cold Racing367
5Kent BredesenOssicon Motorsport305
6Henrik OssianssonOssicon Motorsport250
7Johan JaureliusSMV Racing236
8Filip HurtigSpeedlab Racing199
9Robert JohnssonFlat Out Racing196
10Mattias NorlingSSR Backmarkers176
11Bertil WallénFlat Out Racing169
12Jonas LagessonOBT Racing156
13Sten ÅbergNorth Coast Racing156
14Patrik OttossonObbon Racing140
15Adrian HolmMartini Racing137
16Lars AnderssonNorth Coast Racing132
17Rickard NilssonTeam SSR102
18Conny NäslundTeam SSR84
19Mats LarssonSMV Racing82
20Nicklas PeterssonTeam Speedzone67
21Emil SällbergIce Cold Development56
22Federico HarvenbergSeLsis Motorsport43
23Ainis NoritisSSR Backmarkers29
24Linus SivenObbon Racing21
25Håkan HermanssonTeam Speedzone17
26Mikael FångOBT Junior9
27David GrönvallsIce Cold Development8
28Lars StrömbergMartini Racing2
29Thord JonssonBulldog Racing1
30Andreas BjörshammarSpeedlab Racing0
31Patrik RosénSpeedlab Racing0
32Claes OlssonSeLsis Motorsport0
33Öyvind AndersenOBT Racing0
34Ulf CarlssonOBT Junior0

Slutresultat Teammästerskapet:

PosTeamPoängVinster
1Ice Cold Racing8106
2Godo Racing7766
3Ossicon Motorsport546
4Flat Out Racing362
5SMV Racing316
6North Coast Racing287
7SSR Backmarkers204
8Speedlab Racing196
9Team SSR184
10Obbon Racing160
11OBT Racing157
12Martini Racing133
13Team Speedzone85
14Ice Cold Development64
15SeLsis Motorsport43
16OBT Junior9
17Bulldog Racing1

Resultat Eftersäsong 2016

skickad 6 juli 2016 13:48 av Henrik Ossiansson

Denna vecka avslutades eftersäsongen där vi kört olika bilar på olika banor varje vecka.

Det var Erik Godolakis som lyckades skrapa ihop flest poäng efter 6 omgångar där fordonen varierat mellan Långsamma lastbilar och snabba Formelbilar. I och med vinsten så har Erik tagit sin tredje raka Eftersäsongsvinst, strongt jobbat!

PosFörareTeamPoäng
1Erik GodolakisGodo Racing216
2Henrik OssianssonOssicon Motorsport199
3Bertil WallénFlat Out Racing177
4Eric StranneIce Cold Racing134
5Lars AnderssonMonsters Motors109
6Sten ÅbergMonsters Motors95
7Rickard NilssonTeam SSR89
8Martin GodolakisGodo Racing74
9Martin VindisObbon Racing52
10Mattias NorlingSSR Backmarkers39
11Mats LarssonSMV Racing35


Hur gick säsongen till?
Vilka bilar och banor som gällt har varit hemligt tills dagen före så att ingen skulle kunna träna mer än någon annan. Vi har dessutom kört med öppna setuper (ledaren måste dela med sig på begäran) för att jämna ut skillnaderna ännu mer.

I övrigt har vi kört med BTCC reglerna med träning på måndagar och kval kl 21.00 på tisdagar, 30 minuter senare race 1 av 3.
Följande bilar och banor körde vi:
60 tals ovalbane bilar, Indianapolis   
Apex Porsche GT3, Mills Metro Outer Loop C   
Clio Cup, Monaco   
Formula Masters, Matsusaka   
Gokart, Quebec   
Boxmaster Lastbilar, Mores

BTCC Cup 2015-2016 avgjord

skickad 13 juni 2016 05:07 av Henrik Ossiansson

Vecka 16 i år avgjordes sista omgången av BTCC Cup för denna säsongen. Startfältet var i år rekordstort med 23 förare anmälda för säsongen och i medel 17 startande. Många av förarna uttryckte att detta var det roligast säsongen hittills. Det var mycket tät racing på alla nivåer och BTCC reglerna inbjöd till många spännande omkörningar tack vare deras smart ihopkokade regelsystem. 

Förra årets vinnare Erik Godolakis fick se sig nedflyttad till en bronsplats då två nya förare anslöt till cuppen. Eric Stranne och Tobias Olsson, båda från teamet Ice Cold Racing tog hem guld och silver medalj med god marginal. Eric var klar för guldet redan när det var två raceomgångar kvar, och lyckades med konststycket att ta hem Grand Slam i sista där han tog maximalt antal poäng som går att ta (67poäng). Möjligheterna för Erik att gå om Tobias i sista raceomgången fanns men var väldigt små, och när Eric Stranne i det ihållande regnet på Brands Hatch GP plockade alla högvinster så blev det inte tillräckligt många poäng kvar för att kunna hota Tobias. 
Kampen om bromsmedaljen var mer jämn med endast 10 poäng ned till Henrik Ossiansson inför första racet. Men ett motorhaveri på startlinjen i andra racet för Henrik grusade hans möjligheter att utmana bronsmedaljen och han fick nöja sig med en fjärdeplats.

I teammästerskapet var det tidigt klart att Ice Cold Racing skulle vinna. Kampen och silver var dock väldigt jämn mellan Godo Racing och Ossicon Motorsport inför sista omgången, men Kent Bredesen kom inte till start och bröderna Godolakis kunde då överta silverpokalen.

Här är slutresultatet för säsongen:
PosFörareTeamPoäng
1Eric StranneIce Cold Racing539
2Tobias OlssonIce Cold Racing382
3Erik GodolakisGodo Racing360
4Henrik OssianssonOssicon Motorsport343
5Robert JohnssonFlat Out Racing322
6Johan JaureliusSMV Racing280
7Martin GodolakisGodo Racing276
8Kent BredesenOssicon Motorsport274
9Conny NäslundTeam SSR229
10Sten ÅbergMonsters Motors203
11Mattias NorlingSSR Backmarkers190
12Mats LarssonSMV Racing181
13Lars AnderssonMonsters Motors178
14Bertil WallénFlat Out Racing168
15Ainis NoritisSSR Backmarkers88
16Andreas BjörshammarSpeedlab Racing72
17Filip HurtigSpeedlab Racing55
18Martin VindisObbon Racing46
19Sauli SkinnariSisu Racing42
20Patrik OttossonObbon Racing41
21Patrik RosénSpeedlab Racing37
22Lars StrömbergSisu Racing34
23Per ÖqvistTeam SSR0



PosTeamPoängSorteringsdataVinster
1Ice Cold Racing921261,204,030,204,000,000,000,0009
2Godo Racing63650,710,110,705,040,000,000,0002
3Ossicon Motorsport61710,709,101,101,080,600,000,0002
4Flat Out Racing49020,106,080,504,040,200,000,000
5SMV Racing461204,030,209,081,006,000,000
6Monsters Motors381100,000,504,081,112,000,000
7SSR Backmarkers27810,000,010,103,020,600,000,000
8Team SSR22910,501,000,304,010,000,000,000
9Speedlab Racing164100,000,002,000,002,000,000
10Obbon Racing872,000,000,000,000,230,000
11Sisu Racing7610,101,322,234

Race of Champions 2015

skickad 14 okt. 2015 14:58 av Henrik Ossiansson

Helgen v41 utspelades årets utgåva av Race of Champions. Tävlingsmomenten var för första gången utspridda över tre hela dagar och 9 förare möttes i 10 olika discipliner.

Det var Henrik Ossiansson som fick äran att återta vandringspokalen efter att ha varit i Erik Godolakis ägo ett år. Framgångsfaktorn låg nog snarare i få misslyckanden än i många vinster.
Ett handikappsystem som la på upp till 70kg extravikt samt omvänd startordning gjorde tävlingen spännande för alla.

PosFörareTeamPoängSorteringsdata
1Henrik OssianssonOssicon Motorsport1443,425,141,100
2Erik GodolakisGodo Racing1354,243,222,010
3Martin GodolakisGodo Racing1284,152,501,020
4Robert JohnssonFlat Out1192,522,231,100
5Kent BredesenOssicon Motorsport1075,101,331,300
6Johan JaureliusSMV Racing881,126,113,100
7Mats LarssonSMV Racing871,231,123,300
8Lars StrömbergSisu Racing87311,413,520
9Bertil WallénFlat Out821,220,232,150


Tävlingen utspelades i följande discipliner:
Truck-racing
Clio Cup
60 tals F2
24h (2h24min) på Nordschleife i GT3
Gokart
90 tals F1
Formula Drift
Nascar
Hillclimb med Palatov
Howston G4

Eftersäsong 2015

skickad 27 aug. 2015 12:00 av Henrik Ossiansson

Eftersäsongen 2015 tog vid där BTCC slutade och kördes ända fram till sommaren. Inför sista kvällen låg BTCC vinnaren Erik Godolakis och Henrik Ossiansson på delad första plats. En avkörning av Erik i första loppet stressade den normalt väldigt lugne Erik till att även göra ett misstag i andra loppet och säkrade därmed vinsten för Henrik. Även Henrik körde av sista loppet vilket gjorde att Martin Godolakis kunde plocka tillräckligt med poäng för att ta sig förbi Mats Larsson och säkra bromsmedaljen.

I år valde vi att köra olika bilar och banor och tävla varje vecka. Informationen om vilken kombination som skulle köras släpptes vid lunchtid på måndagen för att minska möjligheten att träna innan.
Under säsongen kördes:
AC Cobra
Gokart
Williams F2
Renault Clio
Dallaro DW12 på ovalbana
Palatov D4 på grus
BMW E90
Spark F3
Porsche på 72km lång landsväg

1-10 of 42